* http://howadoor.wz.cz/index.html
Seznam všech kapitol Zápisníku
Můžete mě najít na ICQ. Možná. RSS kanál Howadoora na cestách

Září 2001

Neděle 30 

Jdu si zaplavat k rybníku.

Ty fazole jsem neměl jíst. Jsem nadmutější než devětad?vadesát luftbalónů.

Sobota 29 

Nudle s tuňákem po howadoorsku

Koupíme čínské nudle, takové, co se z nich dělají čínské instantní polévky. Dají se koupit i samostatně po pěti "briketách" a ty právě zakoupíme. Tři kusy vezmeme a dáme do mísy, přisypeme koření na ryby - to je taková směs, dostanete ji v každém druhém obchodě, ale z čeho přesně sestává, nevím. Když to nedostanete, tak tam dejte jiné koření, myslím, že to vyjde nastejno. Ale já tam dávám to koření na ryby. Pak to zalijete horkou vodou a necháte asi tři až pět minut stát a vodu slijete. Přidáte jednu konzervu tuňáka ve vlastní šťávě a dle úvahy sýr (balkánský), rajčata, obojí (tak to dělám já) nebo něco jiného. Promícháte a sníte.

Díval jsem se do statistik a zjistil, že dnes sem koukali dva chlápci s neobvyklými prohlížeči - jeden používal Netscape Navigator ve verzi 3 a druhý exotickou Operu. Vrtalo mi hlavou, jestli se stránky i v těchto programech zobrazují správně, tak jsem si Operu stáhnul. Zjistil jsem, že všechno funguje víceméně správně, až na obrázek na titulní straně a češtinu na některých stránkách. Češtinu jsem opravil, s obrázkem nevím, co bych udělal. Pro člověka s Navigatorem 3.0 toho moc udělat nemůžu, snad jedině poradit mu, aby si opatřil něco novějšího.

*

Opera o sobě tvrdí, že je nejrychlejším prohlížečem na Zemi a možná to tak i je. Alespoň při prohlížení stránek uložených na lokálním disku je pozoruhodně svižná. Ale když při prohlížení stejné stránky zabere v paměti 27 megabajtů a Explorer 5 jenom šestnáct, tak asi po všech stránkách ideální nebude.

Odpoledne jsem nechal práce, když už je ta sobota, trochu jsem se projel na kole a zaplaval si v přehradě. Konečně to přestává být taková nuda jako v létě, nikde nikdo, voda pěkně studená a člověk je rád, že tam deset minut vydrží. Pořádně mě to nakoplo, tak jsem ještě zaběhl do posilovny a asi po půl roce to tam konečně zas jednou pozpřevracel všechno vzhůru nohama.

Myš už je zase zpátky. Obalil jsem jí akvárium pletivem, ale stejně se zase brzo prokouše.

Pátek 28 

Jestli máte pár hodin života nazbyt, můžete je vyplýtvat třeba zkoušením tohoto software.Myš se našla, potvora.

Norton Utilities 2001 - tak tohle raději nezkoušejte. Já to včera večer zkusmo nainstaloval (mám tu zkušební verzi) a spustil jsem cosi, co se jmenovalo WinDoctor. Onen prašivý program našel v registrech haldy "zbytečných" položek a ty smazal. A dnes ráno, když jsem chtěl něco dělat s Wordem, tak jsem se nestačil divit. Word se spustil, ale jen asi na tři až pět sekund a pak se zase krásně sám zavřel. A tak to dělaly všechny aplikace z MS Office 2000. Byl jsem z toho nadšením bez sebe. Spustil jsem instalační program Office a nechal ho inovovat instalaci. Žádný výsledek. Odinstaloval jsem Office a znovu nainstaloval. Nic, stále se každá aplikace do pěti vteřin sama ukončila. Inovoval jsem instalaci Windows. Zase nic. Pak jsem ze zoufalství sebral Office z jiného počítače a surově jí přepsal instalaci na mém stroji. A ejhle - všechno zase funguje jak má.

Lidi si často stěžují (já ne) na mikrosoftí aplikace, jak jsou nestabilní a chybové, ale patrně kdyby nespouštěli kdejakou plesnivou utilitu, co někde splaší (jako já), měli by s nimi podstatně méně problémů.

Sehnal jsem pár obrázků z Mont Blancu a chaoticky je nacpal do předchozích textů. Jestli chcete další, podívejte se třeba na http://www.qub.ac.uk/csv/cmc/isg/software/pc/lawrence/gallery1/alp1.htm. A teď jdu jezdit na kole. Česnek znovu zabral a už se cítím docela dobře. Bylo by záhodno, abych se vzpamatoval, protože příští sobotu se jde ta stovka, jak už jsem psal, ale nově to vypadá, že v neděli mne čeká ještě 130 km na kole. Konečně aspoň zas nějaká akce.

Doporučím vám zase jednu dobrou knihu -

Wu Ťing-C': Literáti a mandaríni - Neoficiální kronika konfuciánů

. Vydala olomoucká Votobia v roce 1995 a je to sympaticky tlusté. Já si to koupil ve zlevněných knihách za devadesát korun. Myslím, že knihy by měly být hodně tlusté. Když mě kniha nezajímá, tak je to jedno, protože ji nebudu číst ať je tlustá nebo tenká, a když se mi líbí, tak je lepší, když je jí hodně, ne?

Napadlo mě, že bych mohl dát na stránky soutěž, kdo by první správně odpověděl, dostal by kuriózní, avšak hodnotnou cenu. Ale nenapadá mne žádná rozumná otázka, navíc je to celé takové přiblble komerční. Tak asi nic.

Myš je znova pryč. Bestie jedna malá. Až ji najdu, tak na ni asi šlápnu.

Čtvrtek 27 
*

George Leigh Mallory, 1886–1924

*

Návrat z první expedice na Everest, 1922.
Zleva Morshead, Mallory, Somervell, Norton.

Odkazy:
www.chromehorse.net
www.bartleby.com
www.pbs.org

www.who2.com

Na firmě jsem za vola už delší dobu, ale dnes jsem tomu nasadil korunu. Řešilo se, jak se bude jmenovat jeden nový modul a nikdo nic rozumného nevěděl, tak jsem přišel s návrhem, že by se to mělo jmenovat "Zelená Žába". Všichni na mne tázavě koukali, proč zrovna "Zelená Žába", tak jsem vytáhl z kapsy zelenou plastikovou žábu a prohlásil, že to bude pojmenováno na počest této žáby. Hloupí kolegové se ptali dál, proč, proboha, tahám po kapsách zelené plastikové žáby a tak jsem jim to objasnil:

"Přišel jsem na to, že náš software je nudný, šedivý a potřebuje oživení. A vymyslel jsem, že na začátku, během spouštění, se v popředí objeví okno a v něm se bude odehrávat strhující animované drama "Jak žába snědla budík". Tato plastiková žába bude po celé ploše obrazovky pobíhat a pronásledovat budík, který sice nemám, ale zapůjčím, v tom není problém. Do toho se bude ozývat řinčení a kvákání, což zákazníky musí zaujmout a na konci žába zhltne budík, zastaví se uprostřed obrazovky a přes ní se prolínačkou objeví název našeho software a firmy, tedy "ESA PRIMA - SCIA - Scientific Applications". Laserová show, ohromný sbor Alexandrovců zpívá, hřmí dunění velkých bubnů! Zákazník je perplex a my prorazíme na všechny trhy! Vítězství bude naše!!!"

Tak jsem jim předestřel svou vizi, náležitě a se zaujetím ilustruje drama plastikovou žábou a imaginárním budíkem. Kolegové strnuli v naprostém ohromení. Po drahné době pojmenovali modul "Zelená žába" a v tichosti se rozešli, přičemž se evidentně snažili udržet si ode mne náležitou vzdálenost.

Příští sobotu se jde zase zdejší stokilometrový pochod, jestli nebude v předpovědi počasí něco skutečně příšerného, tak se zúčastním. To zas budu vyřízený, už to vidím…

Něco na mě leze, škrábe mě v krku a je mi zima. V posilovně jsem úplně vyřízený, a to mi to už zase po delší době konečně docela šlo. Požírám hrozná kvanta česneku, což je sice účinné, ale všichni si stěžují, že smrdím ještě víc než obvykle.

**Přečetl jsem si knížku od Reinholda Messnera "Malloryho druhá smrt". Skvělá věc, stejně jako ostatní věci, co jsem od něj četl - třeba "Yetti". Musím zajít do knihovny a půjčit si něco dalšího. Jestli chcete dobré čtení, tak si to taky opatřete.

Jak jsem včera vyhrožoval, přešel jsem z čistého HTML na kaskádové styly - CSS. Je to pro mne pohodlnější a stránky se dokonce o něco málo zkrátí a budou se natahovat rychleji. Zápisník se zmenšil o zhruba 10 procent. Naprostá většina čtenářů by neměla zaznamenat sebemenší změnu, pouze pokud někdo používá obskurní staré prohlížeče, které CSS nepodporují, tak asi nebude se zobrazením spokojený. Pokud budete mít nějaké potíže toho druhu, napište a já se na to podívám.

Myš už zase zdrhla.

Středa 26 

Káthmándú, BhaktapurMusím sehnat pár obrázků a zalomit je do textů. Bez nich to není ono. Na titulní stranu jsem dal odkaz na Adrienovy příšerné stránky, třeba mi za to pošle pořádně dlouhé peníze. Návštěvní kniha nefunguje, budu muset změnit server. Škoda, když to fungovalo, tak to bylo docela fajn a lidi tam psali blbosti.

Myš neustále zdrhá. Potvora, naučila se jakýmsi doposud neobjasněným způsobem utíkat z kotce. Když se na ní dívám, nedělá nic, ale jakmile se setmí a nikdo není v odhledu, aplikuje svou metodu procházení sklem a hned je venku a pak ji musím hledat po bytě a vyšťourávat zpoza nábytku.

Díky zběsilému a neutuchajícímu záchvatu programování, který už trvá pomalu dva měsíce, jsem kromě jiného vykoumal, jak stránky zmenšit, aby se natahovaly rychleji. Teď to ještě aplikovat.

V novém počítači mám přehrávač DVD, který je tam víceméně proto, že mechanika jen na CD ROM už není o nic moc levnější a DVD se jednou může hodit. A když už tam je, tak mě napadlo, že bych si mohl půjčit film na DVD, abych to vyzkoušel a vydal jsem se do videopůjčovny. Jelikož video nevlastním, mám jen matnou představu jak to v takových podnicích chodí, co se tam nabízí a zač. Nejdříve jsem navštívil nejbližší půjčovnu, která je jen asi padesát metrů od domu. U vchodu visel velký nápis "Půjčujeme DVD", takže jsem se zatvářil spokojeně a směle se dotázal, jaká DVD jsou k zapůjčení. Pán za pultem bryskně opáčil, že už má celé čtyři tituly a tak jsem zase vypadl. Leč nevzdal jsem se a navštívil druhou půjčovnu. Tam měli asi sto disků, což vypadalo na první pohled uspokojivěji, ale když jsem si je prohlédl, zjistil jsem, že mne z té stovky zajímá pěkná malá kulatá nula. Přece se nebudu dívat na nablblé rodinné komedie a podobné vraky! Tak jsem zase šel pryč a zkusmo jsem se ještě zeptal, jakým způsobem se tam dá přihlásit, kdyby třeba v budoucnu rozumný film dostali. Bylo mi řečeno, že je zapotřebí občanského průkazu, rodného listu, potvrzení o přechodném bydlišti… "A takhle otisky prstů, vzorek krve a rodinného příslušníka jako rukojmí byste nechtěli?!", zavrčel jsem a zmizel. Z půjčování DVD nebude nic. Snad jedině v půjčovnách Lady Marion by se něco použitelného mohlo najít… ale po těch zkušenostech už tomu moc nevěřím. Navíc mám strach, abych zase nenarazil na nějakou Lolu.

Večer jsem byl v hospodě a byl tam Karel, Vitásek, Zelín a Pepa a bál jsem se, že bude řeč jen o padajících letadlech a podobných blbostech, jak o tom teď všichni melou horem dolem. Ale nebyla, což mne příjemně překvapilo a pak řekl Pepa vtip, což on říká skoro pořád, ale tentokrát jsme se tomu všichni smáli, protože to byl opravdu dobrý vtip a já si předsevzal, že si ho zapamatuju, abych ho sem mohl napsat a pak jsem pil pivo a vtip jsem zapomněl. Poté servírka přinesla topinky a podala je nenažranému Vitáskovi se slovy "Tady je vaše Pivní Blůůůz" a v tu ránu mnou zatřásla taková vlna hnusu, až se servírka lekla a málem mu to vyklopila do klína. Koza nechutná, bez vkusu, neinteligentní, nevzdělaná jak motyka! Když odešla, tak jsem do Vitáskova mlaskání a chrochtání vykládal, jak jsem nalítl skrz Lolu na prachsprosté umění a Karel mě utěšoval, že u Lady Marion na umění nemůžu narazit a mám tam prý bez obav jít. On tam chodí furt. A pak jsme si povídali, jak se občas všichni díváme na Tele-Tele a říkali jsme to hrozně potichu, aby nás nikdo neslyšel a neměl nás za primitivy. Karel to ještě zdařile maskoval tím, že jednou za čas pronesl nahlas jméno nějakého slavného režiséra - tedy alespoň myslím, že to bylo jméno nějakého slavného režiséra, já to zas tak neznám. Pak řekl Pepa ještě jeden vtip, ale ten už byl takový normální pepovský, tak jsme jej přešli trapným mlčením. Nakonec nás servírka okradla jako vždy a bylo to v hospodě "U Kosa" v Brně-Komíně a šli jsme domů.

A já už se do Nepálu těším a rozvěsil jsem si po celém bytě takové ty praporky, co tam všude mají a asi hodinu jsem hledal kde mám vonné tyčinky abych je podpálil, ale nic jsem nenašel, tak tu alespoň smrdí myš, což v Nepálu určitě taky, protože myši jsou všude. A brzo napíšu do Plánů jak jsem si to naplánoval a to budou všichni mrkat na drát, protože jsem to vymyslel tak úžasně, že si každý řekne "Jé, on se zcvok'.".

Úterý 25 

Dopsal jsem Zápisník a teď tu sedím a poslouchám CD s Hurvínkem a Spejbl volá: "Umění je peklo, šalba, klam a mam!". I když mne umění venkoncem nezajímá, pod tohle bych se směle podepsal. Tuhle jsem si totiž dobře naběh', s uměním blbým. Šel jsem na firmu, kde je velký server a ten má uvnitř obrovský disk, ještě mnohem větší, než je sám. A na tom serveru jsou kromě pracovních věcí i občas nějaké zajímavosti. Právě minule jsem tam našel nový adresář s lákavým názvem Video a v něm soubor s ještě lepším jménem LOLA.MPG. Skvělé, říkám si, to bude něco! Chlípná Lola a její mrzké, slizké půvaby! Ha! Tak jsem nemeškal, popadl volné cédéčko a soubor na něj vypálil. Doma jsem lapil Blabli, posadil ji do křesla a říkám: "Mám video Lola! To bude něco! To uvidíš, vilnou Lolu, budeš mrkat, co tahle Lola dovede!". Zatáhl jsem rolety a pustil Lolu. Začínalo to skvěle - jednak jsem zjistil, že je to v češtině, druhak mě nápis X-Films přesvědčoval, že jsem na správné adrese. Pak se objevila Lola a měla červené vlasy, což vypadalo taky docela dobře. Jenže pak to přišlo. Začínalo to tak nějak netypicky, nějaké dialogy a kdesi cosi a to hlavní nikde. Tak jsem to posunul trochu dopředu a pořád jenom nějaké řeči a kdosi tam pobíhal. Říkám si, to je asi jakési nové režijní pojetí, ale už mi to začalo být podezřelé. Posunoval jsem to dopředu i dozadu a furt tam někdo jenom mluvil a běhal sem a tam až jsem nakonec otráveně zjistil, že jest to náramně divný intelektuální film s názvem "Lola běží o život" a vůbec ne taková ta Lola, jak jsem si představoval. Znechucení bylo nesmírné. I Blable byla disgustovaná a odešla. Jirka Pařík by řekl "Marast" a já tedy říkám taky "Marast", protože to dobře zní. Marast. Příště se radši rovnou podívám co to je, protože jak se ukazuje, název může být sice lákavý, ale nakonec je to zase jenom to staré hloupé a nudné umění.

 


 


Nějaký vzkaz pro Howadoora? Chcete-li odpověď, napište zpáteční adresu.

http://www.bravenet.com/